We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Ocimum basilicum 'Dolce Fresca' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 18 to 24 in |
| Mature Spread | 12 to 18 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 10A - 11B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Resistant To | Deer, Diseases |
| Tolerates | Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |