We don't have this item in stock right now, but 30 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Voted #1 Tomato by gardeners at Del's! This All-America Selections Winner produces huge yields of flavorful fruit all season long. These large, glossy tomatoes have light green shoulders at the top of the fruit. Celebrity is perfect for first-time gardeners, producing large tomatoes to use sliced on sandwiches and burgers, and in sauces and salsas.
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Solanum lycopersicum 'Celebrity' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 3 to 4 ft |
| Mature Spread | 24 to 36 in |
| Rec. Spacing | 24 to 36 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 10A - 11B |
| Leaf Retention | Annual |
| Attracts | Bees |
| Resistant To | Diseases |
| Tolerates | Heat |
| Pet Friendly | No |