We don't have this item in stock right now, but 10 more are on the way and should arrive in a few weeks.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Ipomoea batatas 'Porto Rico' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 6 to 9 in |
| Mature Spread | 24 to 36 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Bloom Color | Pink, Purple |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 9A - 11B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies, Moths |
| Tolerates | Drought, Heat |
| Pet Friendly | No |