We don't have this item in stock right now, but 40 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Capsicum annuum 'Big Guy' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 18 to 24 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 9A - 11B |
| Leaf Retention | Annual |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies |
| Tolerates | Drought, Heat |
| Pet Friendly | No |