We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Mentha x piperita 'Chocolate' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 1 to 3 ft |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Purple, Lavender |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 4A - 8B |
| Leaf Retention | Semi-Evergreen |
| Attracts | Bees, Butterflies, Hummingbirds, Moths |
| Resistant To | Rabbit, Deer |
| Tolerates | Freeze, Dry Soil, Heat, Salt |
| Pet Friendly | Yes |