We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a few weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Thymus x citriodorus 'Aureus' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Low |
| Mature Height | 6 to 12 in |
| Mature Spread | 12 to 18 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Late Spring/Early Summer |
| Bloom Color | Pink |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 6A - 9B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Resistant To | Rabbit, Deer, Diseases |
| Tolerates | Drought, Shallow Rocky Soil, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | No |