We currently have 65 in stock.
24 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Brassica oleracea 'Konan' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 12 to 18 in |
| Mature Spread | 12 to 18 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Spring, Summer, Fall |
| Bloom Color | Yellow |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 1B - 9B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees, Butterflies, Moths |
| Tolerates | Freeze |
| Pet Friendly | Yes |