Full Sun
10-12” Tall and Wide
Blooms all Season
Attracts Butterflies
Deer Resistant
| Category | Perennial |
| Botanical Name | Armeria pseudarmeria 'Sweet Dreams' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Low |
| Mature Height | 10 to 12 in |
| Mature Spread | 10 to 12 in |
| Rec. Spacing | 12 to 14 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Spring, Summer, Fall |
| Bloom Color | Pink, Lavender |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 5A - 9B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Resistant To | Deer |
| Tolerates | Freeze, Drought, Clay Soil, Dry Soil, Heat, Salt |