We currently have 62 in stock.
24 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Brassica oleracea var. italica 'Destiny' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 24 to 36 in |
| Mature Spread | 20 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Bloom Color | Yellow |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 3B - 10A |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Tolerates | Freeze, Clay Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |