Plant Details
| Category | Fern |
| Botanical Name | Nephrolepis exaltata 'Tiger' |
| Sunlight | Indirect Sunlight - Partial shade (2-4 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 18 to 24 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 10A - 11B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Tolerates | Freeze, Wet Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |