We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Plant Details
| Category | Shrub |
| Botanical Name | Lavandula angustifolia 'Ellagance Purple' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - Partial shade (2-4 hours) |
| Water | Low |
| Mature Height | 12 to 16 in |
| Mature Spread | 12 to 16 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Purple |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 5A - 9B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Resistant To | Rabbit, Deer |
| Tolerates | Freeze, Drought, Heat |
| Pet Friendly | No |