We currently have 34 in stock.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Solanum lycopersicum 'Black Cherry' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 4 to 8 ft |
| Mature Spread | 36 to 48 in |
| Rec. Spacing | 24 to 36 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Spring, Summer, Fall |
| Bloom Color | Yellow |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 10A - 11B |
| Leaf Retention | Annual |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Tolerates | Freeze, Drought, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | No |