We're not sure exactly how many we have in stock, but will find out for you.
32 more are on the way and should arrive in the next week.
Plant Details
| Category | Perennial |
| Botanical Name | Phlox subulata 'Emerald Blue' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 4 to 6 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Spring |
| Bloom Color | Blue, Lavender |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 2B - 9A |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies |
| Resistant To | Rabbit, Deer, Diseases |
| Tolerates | Freeze, Drought, Erosion, Shallow Rocky Soil, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |