We don't have this item in stock right now, but 10 more are on the way and should arrive in the next month.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Artemisia dracunculus |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Low |
| Mature Height | 2 to 4 ft |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Late Summer/Early Fall |
| Bloom Color | Green, Yellow |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 4A - 9B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Resistant To | Rabbit, Deer, Diseases |
| Tolerates | Drought, Clay Soil, Heavy Shade, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | No |