We're not sure exactly how many we have in stock, but will find out for you.
6 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Annual |
| Botanical Name | Canna x generalis 'Cannova Orange Shades' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | High |
| Mature Height | 30 to 48 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Orange |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 7B - 10A |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies, Hummingbirds |
| Resistant To | Deer, Diseases |
| Tolerates | Wet Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |