We don't have this item in stock right now, but 12 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Allium cepa 'Sweet Spanish' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 12 to 18 in |
| Mature Spread | 3 to 4 in |
| Rec. Spacing | 3 to 4 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 5A - 9B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies, Moths |
| Resistant To | Rabbit, Deer |
| Tolerates | Freeze, Drought, Clay Soil, Heat |
| Pet Friendly | No |