Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Cucurbita pepo 'Hybrid Zucchini' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 12 to 24 in |
| Mature Spread | 3 to 4 ft |
| Rec. Spacing | 18 to 36 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Yellow |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 3A - 12B |
| Leaf Retention | Annual |
| Attracts | Bees |
| Tolerates | Drought, Clay Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |