We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a few weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Mentha suaveolens 'Variegata' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 1 to 2 ft |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 6A - 9B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Resistant To | Rabbit, Deer, Diseases |
| Tolerates | Freeze, Drought, Clay Soil, Heavy Shade, Dry Soil, Wet Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |