We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Thymus vulgaris |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Low |
| Mature Height | 4 to 12 in |
| Mature Spread | 6 to 12 in |
| Rec. Spacing | 6 to 12 in |
| Growth Rate | Slow |
| Bloom Time | Late Spring/Early Summer |
| Bloom Color | Pink, Purple, Red, White |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 5A - 9B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies, Hummingbirds |
| Resistant To | Rabbit, Deer |
| Tolerates | Freeze, Drought, Shallow Rocky Soil, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |