We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in the next month.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Ocimum basilicum 'Spicy Globe' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - Partial shade (2-4 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 12 to 14 in |
| Mature Spread | 8 to 10 in |
| Rec. Spacing | 8 to 10 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 3A - 11B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Butterflies, Moths |
| Resistant To | Rabbit, Deer |
| Tolerates | Freeze, Drought, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |