We don't have this item in stock right now, but 15 more are on the way and should arrive in a couple weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Petroselinum crispum 'var. crispum' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 9 to 12 in |
| Mature Spread | 9 to 12 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Green, White, Yellow |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 2A - 11B |
| Leaf Retention | Semi-Evergreen |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies, Moths |
| Resistant To | Diseases |
| Tolerates | Drought, Clay Soil, Dry Soil, Heat |
| Pet Friendly | No |