We currently have 45 in stock.
12 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Brassica oleracea var. gemmifera 'Jade Cross' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | High |
| Mature Height | 24 to 36 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 0 to 0 |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Yellow |
| Maintenance | High |
| Hardiness Zones | 2A - 9B |
| Leaf Retention | Annual |
| Attracts | Bees, Butterflies |
| Tolerates | Freeze, Clay Soil, Dry Soil, Wet Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |