We don't have this item in stock right now, but 6 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Flowering Bulb |
| Botanical Name | Canna 'Cannova Red' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | High |
| Mature Height | 30 to 48 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Rapid |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Red |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 7B - 11A |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies, Hummingbirds |
| Resistant To | Deer, Diseases |
| Tolerates | Clay Soil, Dry Soil, Wet Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |