We currently have 2 in stock.
Plant Details
| Category | Tropical |
| Botanical Name | Alocasia 'Metal Head' |
| Sunlight | High Sun (4-6 hours) - Partial shade (2-4 hours) |
| Water | High |
| Mature Height | 18 to 36 in |
| Mature Spread | 18 to 36 in |
| Rec. Spacing | 18 to 24 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Non-Flowering |
| Maintenance | High |
| Hardiness Zones | 9A - 11B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Tolerates | Heat |
| Pet Friendly | No |