We don't have this item in stock right now, but 30 more are on the way and should arrive in the next week.
Plant Details
| Category | Vegetable & Fruit |
| Botanical Name | Fragaria x ananassa 'Red Berried Treasure' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - High Sun (4-6 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 12 to 18 in |
| Mature Spread | 18 to 24 in |
| Rec. Spacing | 12 to 18 in |
| Growth Rate | Moderate |
| Bloom Time | Summer |
| Bloom Color | Pink |
| Maintenance | Medium |
| Hardiness Zones | 4A - 9B |
| Leaf Retention | Deciduous |
| Attracts | Bees, Birds, Butterflies |
| Tolerates | Freeze, Clay Soil, Heat |
| Pet Friendly | Yes |