We don't have this item in stock right now, but 12 more are on the way and should arrive in a few weeks.
Plant Details
| Category | Herb |
| Botanical Name | Laurus nobilis 'Little Ragu' |
| Sunlight | Full Sun (6+ hours) - Partial shade (2-4 hours) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 36 to 48 in |
| Mature Spread | 24 to 36 in |
| Rec. Spacing | 3 to 5 ft |
| Growth Rate | Slow |
| Bloom Time | Spring, Summer |
| Bloom Color | Yellow |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 8A - 11B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees |
| Resistant To | Deer |
| Tolerates | Heat |
| Pet Friendly | No |