We don't have this item in stock right now, but 12 more are on the way and should arrive any day now.
Plant Details
| Category | Perennial |
| Botanical Name | Herniaria glabra |
| Sunlight | High Shade (1-2 hours) - Full shade (little or no direct sun) |
| Water | Medium |
| Mature Height | 4 to 12 in |
| Mature Spread | 12 to 24 in |
| Rec. Spacing | 1 to 2 ft |
| Growth Rate | Slow |
| Bloom Time | Spring |
| Bloom Color | White |
| Maintenance | Low |
| Hardiness Zones | 5A - 9B |
| Leaf Retention | Evergreen |
| Attracts | Bees |
| Resistant To | Rabbit, Deer |
| Tolerates | Drought, Heavy Shade |